Sbírka je přístupná nejen specialistům, ale i studentům a široké veřejnosti. Každoročně ji navštíví desítky exkurzí. Kromě vědeckých účelů její hlavní význam spočívá v možnosti seznámit se na jednom místě s velkým množstvím rostlin, z nichž většina je v přírodě pozorovateli těžko přístupná nebo se vyskytuje jen na několika málo lokalitách. Každý má tak možnost pozorovat krásu a rozmanitost vodních a mokřadních rostlin a přitom zůstat „na suchu“.

Kromě toho nabízíme k prohlédnutí vybrané zajímavé druhy rostlin z tropických a subtropických oblastí jižní polokoule a od roku 2016 i expozici masožravých rostlin z celého světa.

Návštěva Sbírky je nejzajímavější v časném létě, kdy už jsou i rostliny zimující pod vodou plně rozvinuty a spousta jich rozkvétá a plodí. V zimě jsou nádrže zakryté a venkovní expozice není přístupná.

Otevírací doba:
Sbírka je otevřena pro veřejnost každý den od května do konce září od 8 do 18 hodin. Vstupné je zdarma.

Všechny rostliny jsou opatřeny jmenovkami, proto si lze Sbírku bez problémů prohlédnout individuálně. Expozice je doplněna naučnými panely, které zábavnou formou seznamují návštěvníky se zajímavostmi pozorovaných rostlin.

Průvodce ve Sbírce:
Průvodcovská služba je k dispozici pouze na základě předchozí telefonické (tel: +420384721156), nebo e-mailové (e-mail: bz.trebon@ibot.cas.cz) domluvy. Cena 200,- Kč na hodinu.

Prodej přebytků rostlin:
Zájemci si u nás mohou zakoupit rostliny podle platného ceníku. Seznam rostlin naleznete zde.

Dny otevřených dveří:
Pořádáme tradičně na konci května, v těchto dnech je průvodcovská služba bezplatná a připraveny jsou další zábavně vzdělávací aktivity pro děti, studenty i veřejnost. Více informací na stránkách věnovaných Dnům otevřených dveří a v aktualitách.

V roce 2019 proběhly již tradiční Dny otevřených dveří 23.-25.5. 2019. Fotogalerie je k prohlédnutí zde.

Další informace:
– do areálu Sbírky je bezbariérový přístup
– vstup se psy není povolen
– kouření je zakázáno

Kde nás najdete:
Sbírka je umístěna v areálu Botanického ústavu AV ČR, v.v.i., pracoviště v Třeboni. Přístupná je z ulice K Bertě (naproti Design Hotel Romantick). Sbírka je dobře dostupná veřejnou dopravou: 5 minut od vlakové zastávky Třeboň-Lázně a 12 minut od autobusového nádraží. Veřejné parkoviště je vzdálené cca 50 m.
GPS souřadnice: 49°00′20″ s. š.,  14°46′25″ v. d., nadmořská výška 430 m.