Drchlava

Titulní strana
Obecné informace
Literární prameny
Blízké okolí
Fotogalerie
  Drchlava
  okolí
  staré pohlednice
  historické mapy
  projekt  ... krajina ...
Zajímavé odkazy




Máchův kraj

Tvůrce stránek: Tomáš Hájek
Aktualizace sekce: 26. 9. 2003



SEZNAM.cz
ATLAS.cz

Dnešní krajina na starých pohlednicích

projekt do budoucna


Na této stránce by se časem mohly objevit mnohé současné fotografie krajiny vedle záběrů z  první poloviny 20. století, které můžete spatřit ve fotogalerii starých pohlednic.


Chlum


rok 1929


rok 2003

Dřevčice


30. léta 20. století


rok 2003



Máte-li zájem, můžete pořizovat snímky sami a nechat je na této stránce vystavit. Takové focení není úplně jednoduché, vedle patřičného vybavení vyžaduje několik pravidel, hodně trpělivosti a trochu štěstí. V dalších odstavcích navrhuji postup, jak na to.

Nejlepším fotoaparátem pro takovou práci je digitál nebo jednooká zrcadlovka se zoomovým objektivem (např. 35-70 mm by mělo pro většinu situací stačit). Lze použít i kompakt, ale opět se zoomem. Než vyrazíte do terénu, vytiskněte si vybranou pohlednici, nejlépe zvětšeně, lépe se s ní pracuje.

Nejdůležitější je pak najít v terénu právě to místo, na kterém stál autor pohlednice před mnoha desítkami let. To může být ve volné krajině obtížné, zejména když nám celý výhled zaclonily stromy (ale i takové záběry jsou cenné). Nejdříve je potřeba najít pomyslnou osu mezi středem snímku/pohlednice a stanovištěm dávného fotografa. Proto je vhodné si už předem na vytištěné pohlednici označit střed (křížení úhlopříček), protože i v hledáčcích fotoaparátů bývá střed zobrazen. Stojíme-li na zmíněné ose a zaměříme-li střed hledáčku do středu záběru, nastavením vhodné ohniskové vzdálenosti zoomu se objekty na pravém i levém okraji pohlednice objeví na stejné pozici i v hledáčku, tedy pokud zde přetrvaly do 21. století. Teď ale přichází na řadu perspektiva - aby se zachovaly úhly, velikosti objektů a vzdálenosti mezi nimi, je potřeba na této ose pochodem vpřed či vzad za současného zmenšování či světšování ohniskové vzdálenosti najít konečně místo, odkud byla pohlednice pořízena. Užitečné je při takovém hledání sledovat vzájemnou pozici vzdálených, ale překrývajících se objektů, tak jako na ukázce vpravo, kdy mi stačilo z pole nad Chlumem najít takové místo, kdy se průhled ve zvonici kostelní věže kryl s vrchem Šedina v pozadí. Naopak záběr Dřevčic byl měl být asi pořízen z větší vzdálenosti delším ohniskem.

Aby vše nebylo tak jednoduché, tak se musíme smířit s tím, že některé pohlednice jsou jen výřezem z většího snímku. V takovém případě se hledání správného místa komplikuje, zejména, když výřez není brán ze středu fotografie, to už nechávám na vás. Proto vám při hledání správných záběrů přeji hodně trpělivosti, štěstí a nápadů, jak na to!